Rok dla Niepodległej

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

Kalendarz obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. 


XXI rajd „Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.”

Z okazji 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego został zorganizowany XXI rajd „ Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.” Rajd odbył się 16 grudnia 2018 r. w 100.rocznicę objęcia szkoły przez władze polskie. Na rozkaz Józefa Bilskiego powołano Miejską Radę Szkolną , która usunęła ze stanowiska niemieckiego kierownika szkoły Leo Mohaupta – odpowiedzialnego za bezwzględną germanizację dzieci powidzkich.


Zbiórka uczestników rajdu została zorganizowana w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Powidzu. W rajdzie uczestniczyła rekordowa liczba osób. Byli to uczniowie szkół i mieszkańcy Powidza, Ostrowitego, Giewartowa, Strzałkowa , Orchowa, Witkowa i Gniezna . 250 uczestników rajdu powitała pani Grażyna Niedzielska dyrektor ZSP w Powidzu , przypominając krótką historię tamtych dni. Następnie głos zabrał pan Jakub Gwit wójt gminy Powidz, który zaprosił wszystkich uczestników na żywą lekcję historii do Anastazewa. Główny pomysłodawca i organizator rajdów „ Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.” pan Sławomir Skudzawski zapoznał uczestników z regulaminem i wręczył rajdowe znaczki.


Pogoda tego dnia sprawiła nam miłą niespodziankę, lekko poprószył śnieg a temperatura utrzymała się na poziomie -2 stopni. Po uroczystym rozpoczęciu delegacje uczestników rajdu udały się pod pomnik „ Ojcom naszym” , gdzie zapalono znicze i oddano hołd powstańcom Kompanii Powidzkiej oraz poległym w obronie polskości powidzanom. Pozostali uczestnicy rajdu ruszyli
o godzinie 13.45 w ponad 11 kilometrowy marsz prowadzony przez pana Roberta Gawła senatora RP oraz panią Grażynę Niedzielska dyrektor szkoły . Trasa wiodła wzdłuż torów kolejki przez Przybrodzin , Ostrowo do Anastazewa. Zaplanowane postoje, podczas których przypominano wydarzenia z 1918r. oraz podziwiano piękno zimowego krajobrazu na plaży w Przybrodzinie i na „ małym mostku” łączącym dwa jeziora. Natomiast w Ostrowie, powitani przez sołtysa Waldemara Szczepankiewicza oraz strażaków OSP w Powidzu, wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali gorącą grochówkę, rozgrzali się przy ognisku i odpoczęli w świetlicy wiejskiej. W czasie marszu towarzyszyły nam pieśni patriotyczne oraz powiewały liczne flagi powstańcze. Wyglądało to imponująco. Zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani dotarliśmy do historycznego posterunku granicznego w Anastazewie. Tam zostaliśmy powitani przez wójta gminy Powidz i wójta gminy Ostrowite oraz starostę powiatu słupeckiego, organizatorów punktu kulminacyjnego zdarzeń sprzed 100 lat. Podczas uroczystości inaugurujących rekonstrukcję zdarzeń wręczono odznaki honorowe „ Wierni Tradycji” przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 roku. Odznaczenia wręczał pan Robert Gaweł senator RP i członek zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uhonorowano panią Halinę Ganińską prezes Towarzystwa Przyjaciół Powidza i autorkę książki „ Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Powidzkiej” i wielu innych artykułów, broszur na temat Powidza oraz ku naszej radości, odznaczono pana Sławomira Skudzawskiego nauczyciela i wiedyrektora powidzkiej szkoły, pasjonata pieszych wędrówek, za krzewienie kultury regionalnej i budowanie pamięci bohaterów Ziemi Powidzkiej oraz tworzenie ich biogramów, a także zorganizowanie dwudziestu jeden rajdów „ Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.” oraz osiemnastu konkursów „ Powidz wczoraj i dziś” i innych przedsięwzięć na rzecz środowiska lokalnego.


Następnie wszyscy uczestnicy rajdu, liczni zaproszeni goście oraz mieszkańcy gmin Powidza, Ostrowitego i innych miejscowości byli świadkami pięknej rekonstrukcji zdarzeń sprzed 100.lat, zdobycia posterunku Grenzschutzu przez Kompanię Powidzką pod dowództwem Józefa Bilskiego. Wydarzenie to zostało przedstawione przez trzy grupy rekonstrukcyjne z Gniezna, Bydgoszczy i Poznania oraz uczniów powidzkiej szkoły i mieszkańców Powidza.


Na zakończenie miejscowi kibice Lecha odpalili race wznosząc okrzyk „ Cześć i chwała bohaterom” a wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Dziękując organizatorom , włodarzom gmin Powidz i Ostrowite oraz sponsorom bezpiecznie udaliśmy się na miejsca parkingowe. Wzruszeni i bardzo zadowoleni wróciliśmy autokarami do Powidza. Rocznicę 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczciliśmy godnie i pozostanie nam na zawsze w pamięci.

Uczestnicy XXI rajdu „ Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.”

                                                               


11 Listopada - Święto Niepodległości

" Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit,
Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.
Piękne jest nasze przedszkole i piękna zieleń boiska,
Strumień jest piękny i łąka, i zboża fala złocista.
Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza,
Piękne są nasze dęby, topole, sosny i brzoza.
Piękny jest Orzeł Biały, piękna biel i czerwień,
Piękna nasza Ojczyzno - Kochać będziemy Cię wiernie!"

Dnia 9 listopada br. społeczność szkolna ZSP w Powidzu, odpowiadając na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej, włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej. O ustalonej godzinie - 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, "Mazurka Dąbrowskiego".
Następnie p. dyrektor Grażyna Niedzielska wygłosiła okolicznościowe przemówienie , podkreślając symbolikę dnia 11 Listopada oraz rangę obchodów Święta Niepodległości w bieżącym roku kalendarzowym. Dyrektor szkoły przypomniała szereg imprez patriotycznych, w których realizację włączyli się uczniowie i nauczyciele naszego Zespołu. Złożyła im za to podziękowania.
W dalszej kolejności uczniowie klas: IV, VI -VIII i klasy III G zaprezentowali inscenizację teatralną pt. Nasza Niepodległa, w której odtworzyli walkę pełną poświecenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej oraz w powszednim trwaniu polskich rodzin.
Po występie p. dyrektor serdecznie podziękowała p. Sławomirze Grześkowiak, p. Magdalenie Lauer oraz p. Filipowi Bocheńskiemu za przygotowanie przedstawienia.
Na zakończenie zaprosiła wszystkich zgromadzonych do wzięcia udziału w gminnych uroczystościach dnia 11 listopada oraz w grudniowym XXI Rajdzie Szlakiem Kompanii Powidzkiej do Anastazewa. Dyrektor zachęciła również do kultywowania tradycji wielkopolskiej związanej z pieczeniem i spożywaniem rogali świętomarcińskich z okazji Dnia Świętego Marcina.

                                       



Spotkanie z senatorem

W dniu 30 października 2018r. przybyli do szkoły senator Rober Gaweł - członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz rekonstruktor historyczny z grupy Dragoner z Gniezna Maciej Elantkowski. Wizyta była związana z obchodami 100 –lecia Odzyskania Niepodległości oraz rocznicą 100- lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prelegenci w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli młodzieży o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Gnieźnieńskiej oraz walkach w Powidzu. Uczniowie mogli również zobaczyć jak wyglądał mundur powstańczy i jaką bronią dysponowali żołnierze z Wielkopolski.

           


Wyjazd do Kórnika

W dniu 16.10.2018r. delegacja gminy Powidz w składzie : Wójt Gminy Jakub Gwit , dyrektor ZSP Grażyna Niedzielska , wicedyrektor Sławomir Skudzawski, dyrektor Biblioteki Publicznej Anna Wiatr, prezes OSP Jerzy Szczepaniak oraz uczennice szkoły Karolina Miczyńska i Agata Pietruszewska udała się z kurtuazyjną wizytą do Kórnika. Celem wizyty było złożenie wiązanki kwiatów w miejscu, w którym 20 październiku 1939 roku rozstrzelano 16 obywateli miasta. Wśród rozstrzelanych był Teofil Wolniewicz burmistrz Kórnika a wcześniejszy burmistrz Powidza. Teofil Wolniewicz piastował funkcję burmistrza Powidza w latach 1923- 1925. W uroczystości przy pamiątkowej płycie oraz na cmentarzu parafialnym, gdzie zostali pochowani zabici Polacy wziął udział burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski. Odwiedziliśmy również mogiły Powstańców Wielkopolskich. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów. Gospodarz miasta zapoznał delegację z historią owego dramatycznego wydarzenia oraz oprowadził po urokliwym Kórniku. Wizyta stała się okazją do nawiązania bliższych kontaktów pomiędzy dwoma gminami a dla wszystkich była to kolejna lekcja historii i patriotyzmu.

                        


Malowanie muralu

    Mural powstał na podstawie prac plastycznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. w ramach konkursu „Wspomnienie bohaterstwa Powidzan - Powstańców Wielkopolskich pędzlem malowane”. Konkurs rozpisano w czerwcu. Wzięło w nim udział ponad 60 uczniów. Wiele prac przedstawiało postaci powstańców bez mundurów, co pozwoliło ukazać ich nie tylko jako żołnierzy, ale i jako zwykłych ludzi. Z racji tego, iż projekt muralu powstawał na podstawie prac uczniów powidzkiej szkoły, artyści postanowili zaadoptować poszczególne postaci i ujednolicić je tak, by nie zatraciły swej pierwotnej, dziecięcej stylistyki. Na muralu znalazły się również symbole narodowe oraz powstańcze- flagi
i charakterystyczne elementy strojów. Tło zostało ujęte w sposób bardziej malarski. Sceneria nawiązuje do powidzkich okolic, chłodne kolory – do zimowej pory, w której rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Grupa osób na muralu symbolizuje Powstańców Wielkopolskich, również tych z Kompanii Powidzkiej – mieszkańców Powidza i okolic, którzy na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu, zmobilizowali się i ruszyli w kierunku Anastazewa i Szydłówca wyzwolić Ziemię Powidzką. Następnie wyzwolili z powstańcami inne miejsca: Gniezno, Nakło, Szubin, Margonin.
 

  W lipcu 2018 r. rozpoczęto malowanie muralu. Korzystając z pomocy artystów uczniowie wraz z dyrekcją uczestniczyli przy tworzeniu muralu na ścianie sali sportowej ZSP w Powidzu. Mural zajmuje ok. 70 m 2.

     Wręczenie nagród nastąpiło podczas pięknej wieczornicy patriotycznej zorganizowanej przez Dom Kultury w Powidzu w ramach projektu “Pędzlem, pieśnią, teatrem o Powstaniu Wielkopolskim – Powidzanie w hołdzie Ojcom naszym”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego “Niepodległa”. Podczas wieczornicy dokonano uhonorowania autorów najlepszych prac w konkursie na projekt muralu.

    I miejsce zajęła praca autorstwa Pauliny Kwiatkowskiej. Przyznano również wyróżnienia: Justyna Guziak, Oliwia Lauer; dodatkowe wyróżnienia jury ( Dyrektora ZSP, Domu Kultury, Rady Gminy Powidz): Milena Piotrowska, Lena Strzelczyk, Wiktoria Kuchta, Oliwia Bocheńska, Dawid Choryan, Aleksandra Rutkowska; oraz wyróżnienia grupy Mur-All: Dominika Żeglarska, Maria Drzewi. Po dekoracji autorów najlepszych prac, odbył się koncert barda Macieja Wróblewskiego (który kilka lat swojego życia spędził w młodości w Powidzu), a następnie biesiadowanie przy jadle powstańczym i wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych, przy pomocy specjalnie przygotowanych śpiewników.

      

  


 Czytanie Narodowe

Dnia 13 września br. uczniowie klas starszych SP i III klasy G wzięli udział w kolejnej edycji Czytania Narodowego. Oprócz Przedwiośnia Stefana Żeromskiego wybraliśmy też do zaprezentowania rozdziały innych utworów należących do kanonu polskiej literatury patriotycznej: Potopu H. Sienkiewicza, Nad Niemnem E. Orzeszkowej, Starej baśni J. I. Kraszewskiego, Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Oczywiście, nie mogło zabraknąć Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Z Antologii Niepodległości przedstawiliśmy wiersze wybitnych polskich poetów: Marii Konopnickiej, C. K. Norwida, Jana Lechonia, Czesława Milosza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.


Dziękujemy Dyrekcji szkoły, ks. R. Bachora, polonistom, pani bibliotekarce, pani kierownik świetlicy, pani Wiesi Lange oraz wszystkim uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i wspólne czytanie tych pięknych utworów.

Zapraszamy serdecznie ponownie za rok !