Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2018/2019

 Narodowe czytanie - „ Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego → Rok dla Niepodległej


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
„Książka to przyszłość”.


Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów zapraszamy uczniów do włączenia się w akcję i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki. Biblioteka zaprasza do udziału w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom.
Głosowanie będzie odbywało się w bibliotece. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz swoje imię i nazwisko. Czas trwania akcji – od października do końca listopada 2018 r.
Losowanie odbędzie się w bibliotece 30 listopada 2018 r.


Brzechwojada


czyli spotkanie z utworami Jana Brzechwy


Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie się do biblioteki.


NOWOŚCI W BIBLIOTECE


Księgozbiór biblioteki powiększył się o kilka pozycji, na które niecierpliwie czekali uczniowie. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” cieszyły się wielkim powodzeniem wśród uczniów klasy drugiej. Fragment książki tak zafascynował drugoklasistów, że przez kilka dni codziennie dopytywali, kiedy nadejdzie zamówiona książka. No i wreszcie zostali usatysfakcjonowani. Cała klasa wypożyczyła książkę a wcześniej każdy uczeń wykonał skarpetkę. Tajemnica niesamowitych skarpetek zostanie wkrótce rozwiązana.

         


POGOTOWIE BIBLIOTECZNE


Książki tak jak ludzie wymagają zainteresowania się nimi, troski, opieki,. Chcą być czytane, podziwiane, doceniane. Dostarczają czytelnikowi wielu wrażeń, wzruszeń, skłaniają do myślenia, uczą. Czekają niecierpliwie na czytelnika. Ułożone na półkach zapraszają do swojego świata pełnego tajemnic, zagadek, fascynacji.
Od września działa w szkole „pogotowie biblioteczne”. Nie leczy ran ale pomaga w pracach w bibliotece: układaniu książek, segregowaniu, stemplowaniu. Wszystkim uczennicom, które tak chętnie pomagają w bibliotece bardzo dziękuję i mam nadzieję, że już niedługo zmiany w bibliotece będą bardziej widoczne.


   


Pasowanie na czytelnika.

30 października 2018r. odbyła się uroczystość pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Pasowanie poprzedziła krótka część artystyczna w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów z klasy VA.
Następnie Pani Dyrektor poprzez dotknięcie każdego pierwszaka magiczną zakładką pasowała uczniów na czytelników.
Pierwszaki udały się do biblioteki. Mali goście zostali zapoznani z zasadami zachowania w bibliotece i postępowania z książką. Wszystkim dzieciom spodobały się książki i mogły już samodzielnie wypożyczyć je do domu. W ciągu dwóch dni pierwszaki pobiły rekord, wypożyczyły aż 62 książeczki/ nie tylko te o małym formacie z dużymi ilustracjami /.

            


BRZECHWOJADA


W dniu 27 listopada przedszkolaki i uczniowie klas od pierwszej do piątej mieli okazję zapoznać się z utworami Jana Brzechwy w projekcie przygotowanym przez bibliotekę szkolną pod kierunkiem Elżbiety Skudzawskiej. Młodzi aktorzy z klasy czwartej, trzeciej, drugiej i pierwszej wcielili się w role postaci z utworów pisarza. Scenki prezentowane przez uczniów przeplatane były pokazem piosenek do utworów Jana Brzechwy. Widownia z wielkim aplauzem przyjęła występy wszystkich uczestników Brzechwojady. Scenografię do przedstawienia wykonały uczennice klasy czwartej Martyna Lipczyńska , Maja Sobieszczańska, Alicja Nowicka oraz Pani Magdalena Lauer.

                     


KSIĄŻKA, KTÓRĄ POLECISZ SWOJEJ KOLEŻANCE, SWOJEMU KOLEDZE


W dniu 30 listopada został podsumowany plebiscyt na „Książkę, którą poleciłbyś innym”. Każda chętna osoba mogła napisać na kartce swój własny ,indywidualny typ książki, którą poleciłaby innym. Komisja konkursowa podsumowała głosy uczestników. Przedstawiają się one następująco:

Tytuł książki liczba głosów
O psie, który jeździł koleją  22
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek  6
Dzieci z Bullerbyn 6
Przygody Franklina 6
Dziennik Cwaniaczka 4
Magiczne drzewo 4
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica hotelu 4
Detektyw Pozytywka 3
Mikołajek 2
Felix, Net i Nika  2
Koszmarny Karolek 2
Królewna Śnieżka  2
Zaczarowana zagroda 2
Cukierku, ty łobuzie 2
O dwóch takich, co ukradli Księżyc 1

Wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w plebiscycie serdecznie dziękuję. Zapraszam do biblioteki, książki czekają na Was. E.Skudzawska


Stan czytelnictwa I półrocze 2018/2019

    

KLASA  Liczba uczniów     Liczba czytelników  Liczba wypożyczonych książek  Średnia na ucznia  
I 21 21  216  10,3
II 16 16  83  5,1
III 15 15 113  7,5
IV 17 17  102  6,4
Va 16 16  72  4,5
Vb 17 17 27  1,6
VI 14 14 85   6,0
VII 16 16 68 4,25
VIII 16 16  71 4,43
III G 22 22 36 1,63


 LEKTURA NA WIESZAKU czyli SERCE NA DŁONI


Projekt „Lektura na wieszaku” został zainicjowany z okazji Walentynek. Cytaty o miłości różnych autorów znalazły swoje miejsce na papierowych konturach damskich sukienek i męskich koszul, które zostały ozdobione symbolami związanymi z tym świętem. Wieszaki z tymi „walentynkowymi ubraniami” zawiesiliśmy na szkolnych korytarzach. Czerwone serca ulepione i ozdobione przez młodszych czytelników można było zakupić za symboliczną złotówkę. Mam nadzieję, że pomysł takiej prezentacji spodobał się Wam i nie przeszliście obojętnie bez przeczytania tych mądrych myśli o miłości.

      


OSTATNIE NOWOŚCI


Prezentujemy nowości, które dotarły ostatnio do naszej biblioteki. Chłopcy z niecierpliwością czekali na książki o fanach futbolu. Uczniów klasy II zaciekawiły przygody Cukierka z książki „Cukierku, ty łobuzie” i chcieli poznać dalsze perypetie szalonego kota. Wykonali nawet wspaniałe rysunki prezentujące bohatera książki. Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki nie tylko po nowości ale również po inne pozycje z półki.

          


JUŻ NA PÓŁKACH


W kwietniu i w maju zbiory biblioteki powiększyły się o wiele nowości znajdujących się na rynku. Czytelnicy bardzo chętnie sięgają po książki z serii „Nela – mała reporterka”. Nowością są też przygody niesfornego Filipka. Dla pragnących poszerzać własne doświadczenia chemiczne proponujemy pozycję „ Guzik z mleka”. Miłośnicy motoryzacji mogą zapoznać się z historią samochodu od jego powstania do współczesnych bolidów Formuły 1. Na półkach biblioteki stanęło też wiele pozycji z kanonu lektur szkolnych między innymi: „Charlie i fabryka czekolady”, „Cudowna podróż”, „Kapelusz Pani Wrony” czy „Afryka Kazika”. Wszystkich czytelników zapraszamy do zapoznania się z nowościami.

    


GALERIA NA ŚCIANIE


Ściany korytarza prowadzącego do biblioteki okazały się doskonałym miejscem do powstania „Galerii na ścianie”. W dużych ramach wykonane zostały collage ze starych, zniszczonych okładek książek. Na tle stron z różnych pozycji książkowych umieszczone zostały „cytaty o książce”. Każdy może poszukać ten, który stanie się jego mottem. Zapraszamy do odkrywania tych mądrości.


PROJEKT „ABSOLWENT”


Czas mija nieubłaganie. I już kolejny rocznik żegna się z murami szkoły. A właściwie to dwie klasy bo VIII SP i III Gimnazjum. Aby pozostał po nich jakiś ślad postanowiliśmy, że co roku absolwenci narysują, namalują na ścianie swój niepowtarzalny, charakterystyczny dla danej klasy look. Jakie powstały wizerunki klas, czy przedstawiają ich cechy, zainteresowania, zdolności zobaczcie sami.