Rok szkolny 2020/2021

Rok szkolny 2020/2021

PROJEKT ABSOLWENT 2021

Na  zakończenie ośmiu lat nauki  w szkole podstawowe, uczniowie klasy ósmej zaprezentowali na korytarzu  szkolnym swój niepowtarzalny look klasowy. Twórcami muralu były dziewczyny: Paulina, Ola, Oliwia i Klaudia. Wszystkim absolwentom życzymy słonecznych, bezpiecznych wakacji, nowych kolegów i koleżanek w szkołach, do których się wybierają po wakacjach oraz normalnego roku szkolnego bez Covidu i zdalnego nauczania.


NOWOŚCI W BIBLIOTECE

 Zbiory biblioteki na zakończenie roku szkolnego powiększyły się o kilka pozycji. Książki te będą  mogli wypożyczyć   uczniowie  już we wrześniu, po powrocie do szkoły z wakacji. Wszystkim czytelnikom życzę słonecznych, bezpiecznych, pełnych przygód wakacji. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

  


Stan czytelnictwa rok szkolny 2020/2021


 

KLASA

Liczba uczniów

Liczba czytelników

Liczba wypożyczeń

Średnia na ucznia

I

19

19

246

13,0

II

21

21

283

13,5

III

20

20

145

7,3

IV

15

15

64

4,3

V

15

15

69

4,6

VI

15

15

99

7,1

VII A

16

16

94

5,9

VII B

17

17

27

1,6

VIII

16

16

64

4,0

 

Średnia przeczytanych książek  na ucznia w roku szkolnym 2020/2021 wynosi 7,1

Uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek  w klasach I – III to: 

Imbiorowicz Zofia  41-  kl II,

Zięba Eliza 39 - kl I, 

Walczak Lena  36 - kl II,                                               

  Luranc Oliwia - 29 kl I,  Stryjska Patrycja 29 kl I, Gostomska Agata 29 kl II        

a w klasach IV – VIII to  :

Grzelak Oliwia 19 kl VI, Majchrzak Pola 16 kl VIIA, Michałowska Zuzanna 16 kl VI                                                                  

 


 PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE  - PODZIĘKOWANIA DLA MAI

Bardzo się cieszę, że akcja „Podaruj książkę bibliotece” spotkała się z odzewem uczniów. Szczególne podziękowania  przesyłam  Mai Sobieszczańskiej, uczennicy klasy 6,  która przekazała w darze do biblioteki  aż 34 książki. Sami możecie zobaczyć na zdjęciach, jakie pozycje książkowe  zasilą zbiory biblioteki szkolnej. Na pewno znajdą one  duże grono czytelników. Niektórzy już niecierpliwią się i czekają na moment, kiedy będzie można wziąć  je do ręki. Maju, dziękuję bardzo za przekazany dar do biblioteki szkolnej. 

      


PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

Akcja trwa od początku roku szkolnego 2020/2021. Jeśli ktoś posiada w domu książki, które już przeczytał i chciałby podzielić się nimi z koleżanką/ kolegą z innych klas może przynieść książki do biblioteki. Nie mogą one być zniszczone, podarte czy uszkodzone. Wszystkie bardzo chętnie przygarniemy i znajdą miejsce na półce w bibliotece.

Chciałam podziękować tym uczniom, którzy  już przynieśli książki do biblioteki. Mam nadzieję, że znajdą się czytelnicy, którzy zagłębią się w ich lekturze.


 ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Święto zostało ustanowione w 2002r. w 100 rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji dotyczącej wspaniałej zabawki, jaką możemy spotkać w pokoju każdego dziecka. Chętnie przytulamy się do pluszowego misia, powierzamy mu swoje smutki, szukamy pocieszenia w trudnych chwilach. Nawet dorośli mają przy sobie misie przy kluczach czy torebkach na szczęści. Sympatyczne niedźwiadki są przyjaciółmi dzieci i występują w wielu bajkach. Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji, w której znajdziecie wielu  sławnych bohaterów z książek i bajek. A misiowi życzymy wszystkiego najlepszego.


DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI ?

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”  

Wisława Szymborska

To motto powinno nam przyświecać przez całe życie. Zachęcam wszystkich uczniów do wyciągnięcia ręki po książkę. Jakie korzyści mamy z czytania?. Myślę, że nie muszę ich wyliczać bo każdy doskonale je zna. Dla tych, którzy mają słabą pamięć  polecam materiały zawarte w prezentacji: „Dlaczego warto czytać książki”.  

Wasi  rodzice znajdą  również kilka ciekawych informacji w prezentacji - „Poradniku dla rodziców – Czytanie”  czyli jak ( i dlaczego) zachęcić dzieci do czytania.      

                                                                               

Wszystkim uczniom i rodzicom życzę wielu ciekawych przygód, które odkryjecie w książkach.


PROJEKT „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej realizuje projekt  „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” skierowany do uczniów klas pierwszych. Celem projektu jest rozbudzanie dziecięcej wyobraźni, wrażliwości na drugiego człowieka, pasji do czytania i zdobywania wiedzy oraz stałego poszerzania swoich horyzontów. Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Każdy uczeń otrzymał nieodpłatnie wyprawkę czytelniczą, w skład której wchodzą:                                                                                                                                                      

·         „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,

·         „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” -  broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów

·         Kreatywny alfabet- plakat z literami, który ma wspomóc naukę alfabetu

Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu rodziców wspierających miłość do czytania książek dzieci rozwiną pasję czytania, która towarzyszyć im będzie na co dzień.

 

 


PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE

Pierwszaki  w dzień  po pasowaniu na czytelnika odwiedziły bibliotekę. Wszyscy uczniowie zostali zapoznani z kodeksem czytelnika:

KODEKS MŁODEGO CZYTELNIKA:

·         Umyj  ręce przed czytaniem, książki nie znoszą tłuszczu i plam

·         Zaznaczaj zakładką przerwy w czytaniu, nie zaginaj kartek

·         Książka to nie lornetka, nie zwijaj książki w rulon

·         Książka też ma kręgosłup, nie przełamuj jej  grzbietu

·         Nie pisz i nie rysuj po książce, od tego jest blok rysunkowy

·         Przygody bohaterów bardzo wciągają, ale nie czytaj przy jedzeniu

·         Czytaj zawsze przy odpowiednim oświetleniu

Każdy z nowych czytelników ma założoną swoją kartę wypożyczeń i już może sam wybierać książki, które chce przeczytać.  Pierwsza wizyta w bibliotece była bardzo owocna. Każdy uczeń wybrał książkę dla siebie, którą będzie czytał w domu. Niektóre dzieci czytają już samodzielnie, inne z pomocą rodziców. Ważne jest aby każdy młody człowiek odkrył w sobie małego zdobywcę i pożeracza przygód.  Może w przyszłości te, o których będziecie czytać przytrafią się Wam.  Zapraszam wszystkich do częstej wizyty w bibliotece i sięgania po książki, które sprawiają Wam radość i otwierają przed Wami świat.

      


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 

W tym roku, jak w kilku poprzednich latach,  w miesiącu październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  Tegoroczne hasło miesiąca brzmi: „ Z książką Ci do twarzy”. W naszej szkole z tej okazji odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi uczniowie zostali pasowani najpierw  na uczniów a później pani dyrektor pasowała pierwszaków na czytelników. Szkoda, że uroczystość nie odbyła się w szerszym gronie, w obecności uczniów z innych klas. Czasy pandemii wymusiły na wszystkich dostosowanie się do określonych procedur. Rada Rodziców ufundowała  kilka nowych książek, które powiększą nasz księgozbiór. 

        


WKRACZAMY W NOWY ROK SZKOLNY

Drodzy uczniowie. Bardzo się cieszymy, że nowy rok szkolny  nareszcie się rozpoczął. Dużo się zmieniło w bibliotece w trakcie zdalnej nauki. Wielu uczniów wchodząc do pomieszczenia biblioteki nie poznaje go, dziwi się że takie zaszły zmiany.  Mam nadzieję, że te wszystkie przemeblowania, remonty zachęcą Was do częstych odwiedzin biblioteki i wypożyczania książek. Mamy wiele nowości, które możecie obejrzeć na zdjęciach i wypożyczyć w bibliotece.  Życzę miłej lektury i gorąco zapraszam.