Dzień Matematyczno-Przyrodniczy

Dzień Matematyczno-Przyrodniczy


DZIEŃ MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY

Dnia 4 kwietnia 2019 roku odbył się DZIEŃ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z materiałami prezentowanymi na wystawach. Dotyczyły one zagrożonych gatunków zwierząt, treści przyrodniczych, owadów społecznych, układów wewnętrznych człowieka, budowy pierwiastków chemicznych. Uczniowie obserwowali różne preparaty pod mikroskopami. Ponadto z okazji 160 rocznicy wprowadzenia zabawek fizycznych podziwiali ich różnorodność. Uczniowie klas starszych utrwalali swoje wiadomości z zakresu chemii i fizyki uczestnicząc w doświadczeniach i pokazach przygotowanych przez uczniów klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Dla klas V i VI przeprowadzono również konkurs przyrodniczy. 

   

    

   

   

       

        


Dnia 27 marca 2018r. odbył się w naszej szkole kolejny DZIEŃ MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach chemicznych i fizycznych, brali udział w konkursach, poszerzali swoją wiedzę dzięki wystawom biologicznym, chemicznym, fizycznym, które w niekonwencjonalny sposób zachęcały do uzupełnienia swojej wiedzy przyrodniczej. Organizatorami wystaw, pokazów i konkursów były panie: Magdalena Kopciuch, Justyna Stasiak, Dorota Wareńczak, Karolina Woźniak.


KOLOROWA CHEMIA


Uczniowie klas VII, II i III gimnazjum zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom doświadczenia chemiczne, w których produktami były substancje barwne. Przedstawione były następujące doświadczenia: reakcja strąceniowa (przeprowadzona przez Eryka Rutę), otrzymywanie wodorotlenków rozpuszczalnych w wodzie i nierozpuszczalnych (Kinga Konieczka i Weronika Sobczyk), zmiany barw wskaźników: fenoloftaleiny, oranżu metylowego, błękitu bromotymolowego i pasków wskaźnikowych (Paweł Chwalik), działanie różnych czynników na białko oraz reakcja ksantoproteinowa (Adrian Chmielecki), reakcja biuretowa (Martyna Paszkiewicz i Karolina Miczyńska), określanie składu jakościowego i ilościowego powietrza (Martyna Paszkiewicz i Karolina Miczyńska), reakcja chemiluminescencji (Stanisław Kownacki, Filip Balcerzak). W wyniku przeprowadzonych reakcji obserwowaliśmy powstawanie różnych barw produktów: białego, malinowego, krwistoczerwonego, szarego, fioletowego, zielonego, niebieskiego, jaskrawo-żółtego, jaskrawo-zielonego i żółtego. Obserwatorzy doświadczeń jednomyślnie stwierdzili, że chemia to bardzo kolorowy przedmiot.



CIŚNIENIE BEZ TAJEMNIC


Uczniowie klasy VII przygotowali zestaw doświadczeń prezentujących wszech otaczające nas ciśnienie. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli sie co to jest ciśnienie, jak działa na nasz organizm i dlaczego na śniegu lepiej poruszać sie mając założone narty. Mogli zobaczyć, jak ułożony na gwoździach balonik nie pęka, zgnieciona butelka w pojemniku próżniowym prostuje sie czy wrzenie wody pod wpływem niskiego ciśnienia. Doświadczenia wywołały zachwyt, zwłaszcza tych najmłodszych widzów, czyli efekt został osiągnięty! Pokaz prowadziła Wiktoria Nowak i Julita Zawierucha.



Z okazji Dnia MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZEGO zorganizowane zostały wystawy pt. "Człowiek - cudowna maszyna". Dzięki zgromadzonym pomocom naukowym można było poznać anatomię człowieka, zobaczyć zdjęcia rentgenowskie różnych części ciała ludzkiego i dowiedzieć się ile matematyki jest w każdym z nas. Z tej okazji młodsze klasy wykonały prace plastyczne. Nagrodziliśmy najciekawsze. Oto zwycięzcy:
- Maria Drzewi, kl. I
- Dominika Grylewicz, kl. I
- Filip Maćkowiak, kl. II
- Dawid Choryan, kl. II
- Alicja Nowicka, kl. III
GRATULACJE!


W ramach Dnia MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZEGO odbył się KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klas III-VI szkoły podstawowej.
Wyniki konkursu:
KLASA III
I Paweł Barczak
II Anna Lauer
III Martyna Lipczyńska
KLASA IVA
I Pola Majchrzak
II Stanisław Waseńczuk
III Tomasz Jóźwiak
KLASA IVB
I Anna Pierzyńska
II Julia Niewiadomska
III Nina Petelska
KLASA V
I Błażej Kosecki
II Anna Kuśmirek
III Aleksandra Rutkowska
KLASA VI
I Martyna Kuczyńska
II Małgorzata Kuczyńska
III Oliwia Bocheńska

Kolejnym konkursem zorganizowanym w tym dniu był konkurs wiedzy :
"Tajemnice ciała człowieka w liczbach"
Wyniki konkursu:
I Dominika Stefańska kl. VI
Wiktor Tokarski kl. VI
II Wiktoria Chmielecka kl. VI
Małgorzata Kuczyńska kl. VI
III Wiktoria Cierniak kl. VI
Justyna Guziak kl. V


Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowaniu DNIA MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZEGO za pomoc, zaangażowanie i miłą atmosferę podczas współpracy.


W dniu 3 marca 2017r. już po raz siódmy, obchodziliśmy Dzień Matematyczno – Przyrodniczy.


Uczniowie z klasy IIG zaprosili młodszych kolegów na spotkanie z fizyką. Realizując projekt "Światło pod lupą - czyli kilka słów o optyce." prezentowali np. powstawanie cienia i półcienia, zjawisko odbicia, załamania czy rozczepienia światła, a wszystko odbywało się w zaciemnionym pomieszczeniu przy wsparciu wielu kolorowych światełek. Robiło to ogromne wrażenie na najmłodszych. Opiekunem projektu była p. Karolina Woźniak

.      

    



Starsi uczniowie poznawali „Tajemnice chemii”, przygotowane przez uczniów klas I - IIIG, pod opieką p. Doroty Wareńczak. Podczas spotkania mogli poznać wpływ kwasów, zasad, alkoholu i temperatury na białka. Dowiedzieć się, co to jest reakcja ksantoproteinowa czy spalanie i jakie są różnice pomiędzy zjawiskiem fizycznym a reakcją chemiczną. Obserwowali otrzymywanie Cu(OH)2, Fe(OH)2, Ca(OH)2 oraz soli.

  

    


Najmłodsi wykazywali sie znajomością wiedzy przyrodniczej, rozwiązują krzyżówki i rebusy przygotowane przez uczniów gimnazjum pod opieką p. Magdaleny Kopciuch.

    


Wokół otaczały nas różne informacje i dekoracje:
- przyrządy optyczne (aparaty fotograficzne analogowe, diaskop, epidiaskop, luneta, lupa, lornetka, mikroskop itp.),
- złudzenia optyczne,
- modele pierwiastków wykonane przez uczniów,
- optyka w książkach.

   

    


W tym dniu rozstrzygnięto konkurs o tytuł Mistrza Sudoku 2017. W szkole podstawowej Mistrzem został Oliwier Migdał z klasy V. Jest to już drugi tytuł Oliwiera, nadal nie ma lepszych od niego. GRATULACJE! W gimnazjum nie został wyłoniony mistrz, nikomu nie udało się rozwiązać całego sudoku.

Zakończeniem obchodów było spotkanie z bajką w dawnym stylu przy wykorzystaniu projektora slajdów.