Rajd szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.

Rajd szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918r.

XXIV  Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej. 

W dniu 28 grudnia, w rocznicę wymarszu Kompanii Powidzkiej 1918 roku, którego celem było opanowanie niemieckiego posterunku granicznego w Anastazewie, grupa młodzieży szkolnej wraz z dorosłymi podążyła na rajd szlakiem powstańczym.

W XXIV Rajdzie uczestniczyło 135 osób m.in., uczniowie SP Powidz, absolwenci szkoły, mieszkańcy gminy Powidz oraz liczna grupa z Gniezna, Witkowa, Strzałkowa i Słupcy. Rajd rozpoczął się w szkole od rejestracji uczestników, wręczenia okolicznościowych znaczków, zapoznania z regulaminem oraz przemowy organizatorów. Następnie uczestnicy rajdu w dwóch kolumnach z flagami powstańczymi przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapalili znicze. Po oddaniu hołdu Powstańcom rajdowcy ruszyli w 11 kilometrową wędrówkę. Trasa, podobnie jak we wcześniejszych latach, wiodła przez Przybrodzin, Ostrowo, Rusin aż do Anastazewa. W Ostrowie uczestnicy rajdu odpoczęli , ogrzali się przy ognisku, upiekli kiełbaski oraz wypili ciepłą herbatę w świetlicy wiejskiej. Na mecie na wszystkich czekała smaczna grochówka. Tam też na zakończenie rajdu odpalono race i uczczono Powstańców .

Zapraszamy za rok na XXV  Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej. 

 

    

                  


XXIII Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej

Brawo!  Udało się.  Mimo obostrzeń związanych z pandemią  kolejny raz pomaszerowaliśmy z Powidza do Anastazewa szlakiem Kompanii Powidzkiej upamiętnić wydarzenia z roku 1918.  Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie oraz udział w nim mieszkańców Gminy Powidz wymaga kultywowania pamięci i my jako szkoła tak czynimy. Szerzymy  wiedzę o Kompanii Powidzkiej wśród uczniów, młodzieży, ale również  wśród dorosłych mieszkańców.  Cieszymy się  bardzo, że w 23 marszu powstańczym  uczestniczyło tak wiele osób.  Po opróżnieniu skrzynki rajdowej znajdującej się na mecie w Anastazewie , w której znajdowały się indywidulane karty startowe okazało się , że w rajdzie, wzięło udział 97 piechurów.  Dodatkowo kilkanaście osób zamierza przebyć historyczną trasę w najbliższych dniach. Jest to sukces , nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji w tym trudnym, specyficznym okresie. Wśród uczestników rajdu  znalazły się osoby z takich miejscowości jak   Gniezno,  Słupca, Strzałkowo, Orchowo, Witkowo, Poznań i oczywiście najliczniejsza ekipa  z Powidza.  Warto  zaznaczyć, że w imprezie uczestniczyło 7 nauczycieli z ZSP Powidz łącznie  z dyrekcją szkoły  i jedną koleżanką będącą na emeryturze, która  przez wiele lat  współorganizowała imprezę.  W tym roku rajd był zdecydowanie inny, nie było zbiórki w szkole, okolicznościowych przemówień, wspólnego marszu i zorganizowanego odwozu. W związku z nadzwyczajną sytuacją, uczestnicy pokonywali trasę  indywidualnie lub w grupach do pięciu osób z zachowaniem procedur sanitarno-epidemiologicznych. Nowością było zapalenie zniczy pod pomnikiem ,,Ojcom Naszym”  przez każdego z uczestników.  Jakże serce się raduje widząc około 100 palących się  zniczy ku czci  Powstańców. To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu, przed wszystkim Urzędowi Gminy w Powidzu oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Ostrowa na czele z panią sołtys. Dziękujemy również wszystkim sponsorom dzięki, którym mogliśmy podarować drobne upominki dla uczestników XXIII Rajdu „ Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918 roku ”  

Do zobaczenia za rok na kolejnym rajdzie.

Cześć i chwała Powstańcom.

 

Lista osób, które otrzymały nagrody ( po wylosowaniu)

1

Zawierucha Julita

2

Borucka Joanna

3

Majchrzak Nela

4

Magoń Joanna

5

Domagalska Joanna

6

Bober Tymoteusz

7

Iwasiów Aleksander

8

Synowiec Tomasz

9

Marysiak Szymon

10

Zgorzelski Bartosz

11

Turczyn Marek

12

Marszałek Krzysztof

13

Urbańska Anna

14

Michalak Mariusz

15

Magoń Krzysztof

16

Kuczyńska Lilianna

17

Brzeziński Arkadiusz

18

Bober Zuzanna

19

Pierzyńska Anna

20

Kowalska Maja

21

Brzana Izabela

22

Synowiec Iza

23

Zgorzelska Hanna

24

Majchrzak Mateusz

25

Brzezińska Nadia

26

Tocha Marta

27

Wyjatek Paulina

28

Chojnacka-Marysiak Anna

29

Ziemba Jakub

30

Jagoda Iza

31

Skudzawski Paweł

32

Pietruszewska Agata

 

Nagrody można odbierać w sekretariacie od 04.01 .202 1r.w godzinach 9.00 -14.00 .

      

      


XXII Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej

Tradycyjnie 28 grudnia, w rocznicę wymarszu Kompanii Powidzkiej 1918 roku celem opanowania niemieckiego posterunku granicznego w Anastazewie, grupa młodzieży szkolnej wraz z dorosłymi podążyła na rajd szlakiem powstańczym.
W XXII Rajdzie uczestniczyło około 200 osób m.in., uczniowie SP Powidz , SP Ostrowite, Amerykanie z bazy w Powidzu, mieszkańcy gminy Powidz oraz liczna grupa z Gniezna, Witkowa, Strzałkowa i Słupcy. Rajd rozpoczął się w szkole od rejestracji uczestników, wręczenia okolicznościowych znaczków, zapoznania z regulaminem oraz przemowy organizatorów. Następnie uczestnicy rajdu w zwartej kolumnie z flagami powstańczymi przeszli pod pomnik ,,Ojcom Naszym” gdzie o godzinie 15.00 rozpoczęły się uroczystości gminne. Kulminacją obchodów był apel poległych odczytany przez poddział Kompanii Honorowej Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz zapalenia zniczy przed pomnikiem przez licznie przybyłe delegacje. Po uroczystościach rajdowcy ruszyli w 11 kilometrową wędrówkę. Trasa podobnie jak na wcześniejszych latach wiodła przez Przybrodzin, Ostrowo, Rusin aż do Anastazewa. W Ostrowie młodzież odpoczęła, ogrzała się przy ognisku oraz wypiła ciepłą herbatę w wiejskiej świetlicy. Na mecie na uczestników czekała smaczna grochówka. Tam też na zakończenie rajdu odpalono race i uczczono Powstańców. Warto zaznaczyć, że w Anastazewie dołączyła do nas grupa uczniów z Orchowa i OSP Bielska.
Zapraszamy za rok na XXIII Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej.

                   


XXI Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej

Relacja z rajdu w zakładce Rok dla Niepodległej


XX Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej

XX Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej za nami. Mimo nie najlepszej pogody uczestniczyło w nim aż 175 osób. Wśród uczestników byli uczniowie szkół z Powidza , Witkowa i Orchowa, studenci , dwóch przedszkolaków i wielu dorosłych, a wśród nich cała rzesza absolwentów szkoły z Powidza. Na rajd przybyli m.in. mieszkańcy Witkowa, Strzałkowa, Słupcy, Gniezna, Trzemeszna , Poznania i oczywiście Powidza. Cel rajdu jest niezmienny – przypomnienie wydarzeń z grudnia 1918 roku oraz oddanie hołdu wszystkim powstańcom wielkopolskim, w szczególności zaś członkom Kompanii Powidzkiej (Patron szkoły). Po uroczystszym rozpoczęciu rajdu , którego dokonała pani dyrektor szkoły Grażyna Niedzielska i wójt Gminy Powidz pan Jakub Gwit oraz odczytaniu listu od senatora RP Roberta Gawła- członka Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, uczestnicy udali się pod pomnik ,,Ojcom naszym”, gdzie zapalili znicze i oddali hołd uczestnikom powstania. Następnie cała grupa pomaszerowała do Anastazewa. Jak co roku postoje były przygotowane w stałych punktach : w Przybrodzinie, w Ostrowie Starym w świetlicy wiejskiej, przy wiatraku w Rusinie, w lesie nad jeziorem ( tam pan leśniczy przygotował ognisko) oraz w Anastazewie. Na mecie na uczestników czekała smaczna grochówka oraz pokaz pirotechniczny przygotowany przez lokalnych (powidzkich) kibiców Lecha Poznań. To było ostatni punkt rajdu, następnie autobusami piechurzy wrócili do Powidza, gdzie nastąpiło zakończenie imprezy.

Zdjęcia Bartosz Zgorzelski

            


 XIX Rajd Szlakiem Kompanii Powidzkiej za nami. Był to rajd rekordowy . Uczestniczyło w nim 180 osób. Wśród uczestników byli uczniowie ze szkół z Powidza, Ostrowitego i Orchowa, studenci , dwóch przedszkolaków i wielu dorosłych wśród, których była cała rzesza absolwentów szkoły w Powidzu. Na rajd przybyli m.in. mieszkańcy Powidza, Witkowa, Strzałkowa, Słupcy, Gniezna, Trzemeszna, Poznania.

  

Cel rajdu jest niezmienny – przypomnienie wydarzeń z grudnia 1918 roku oraz oddanie hołdu wszystkim powstańcom wielkopolskim w szczególności członkom Kompanii Powidzkiej (Patron szkoły). Po uroczystszym rozpoczęciu rajdu, którego dokonała pani dyrektor szkoły, uczestnicy udali się pieszo do Anastazewa. Jak co roku postoje były przygotowane w stałych punktach : w Przybrodzinie, w Ostrowie Starym w świetlicy wiejskiej, przy wiatraku w Rusinie , w lesie nad jeziorem - tam pan leśniczy przygotował ognisko oraz w Anastazewie.

     

    

Na mecie na uczestników czekała smaczna grochówka oraz pokaz pirotechniczny przygotowany przez lokalnych (powidzkich) kibiców Lecha Poznań. To był ostatni punkt rajdu. Następnie autobusami piechurzy wrócili do Powidza gdzie nastąpiło zakończenie imprezy.

     

     

Do zobaczenia za rok.