Wycieczki rok szkolny 2019/2020
Wycieczka do Gniezna
W dniu 19.02.2020r. finaliści konkursu historycznego Powidz wczoraj i dziś udali się na wycieczkę do Gniezna do Muzeum Archidiecezjalnego. Głównym celem było ,,odszukanie” w muzeum „ Madonny na lwie”, najcenniejszego zabytku pochodzącego z kościoła św. Mikołaja w Powidzu. Jest to unikatowa rzeźba pochodząca z drugiej połowy XIV wieku, chluba placówki. Uczniowie, młodzi historycy, podczas wycieczki zwiedzili również katedrę gnieźnieńską Kto jeszcze nie widział Madonny z Powidza niech jedzie i podziwia.
Rajd w nieznane
Zgodnie z tradycją w ferie zimowe wybraliśmy się na Rajd w Nieznane . Maszerowaliśmy już po raz XVIII. Tym razem trasa wiodła przez lasy z Głuchej Puszczy poprzez Gruby Dąb do Hutki. Jadąc naszym zasłużonym kleksem na punkt startowy, zatrzymaliśmy się przy drewnianym kościele w Orchowie. Zapoznaliśmy się tam z historią świątyni oraz oddaliśmy hołd spoczywającemu w sąsiedztwie zasłużonemu proboszczowi Orchowa Nikodemowi Siega, który był o czym nie wszyscy wiedzą, w trudnych czasach zaborczych związany mocno z Powidzem. Przy dawnej leśniczówce - Głucha Puszcza wysłuchaliśmy także opowieści o niezwykłej kolekcji Stanisława Pijanowskiego. Dzięki panu leśniczemu Jerzemu Kapeli mogliśmy ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski i dowiedzieć się bardzo ważnych rzeczy o lesie. W czasie rajdu pokonaliśmy 9 km. Szkoda, że uczestniczyło tak mało osób. Może następnym razem będzie większa frekwencja. Warto zaznaczyć, że w rajdzie maszerowało 5 nauczycieli.
Wycieczka na lotnisko
Dnia 5 lutego 2020 r. odwiedziliśmy 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zobaczyliśmy nowoczesny hangar z samolotem transportowym Herkules, do którego mogliśmy również wejść i zasiąść w kokpicie. Ponadto, zwiedziliśmy spadachroniarnię, wojskową straż pożarną oraz wieżę kontroli lotów. Z wieży mieliśmy widok na całe lotnisko oraz na odlatujace śmigłowce. Na koniec poznaliśmy sokolnika o imieniu Iwona, który czuwa nad bezpieczeństwem lotów. Żołnierze bardzo ciekawie opowiadali nam o swojej pracy i starali się odpowiadać ma wszystkie nasze pytania. Z pewnością odwiedzimy jeszcze powidzkie lotnisko...
Wycieczka do Kłodawy
WYPRAWA DO WNĘTRZA ZIEMI
Dnia 27 stycznia 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Powidzu wybrali się do Kłodawy aby przeżyć wspaniałą wyprawę do wnętrza ziemi.
Po odbyciu krótkiego szkolenia, zaopatrzeniu się w kaski i latarki wyruszyliśmy na niesamowity podziemny szlak. Słuchając opowieści o powstaniu kopalni, legendach o świętej Kindze – opiekunce górników solnych i historii o Barbarze-patronce górników, przemierzaliśmy szlak, który w całości liczy 400 km. Pan przewodnik wyjaśnił nam na czym polega praca białych górników dzisiaj, a z jakimi trudnościami musieli się oni mierzyć na początku istnienia kopalni w 1949 roku. Ponadto zdobyliśmy wiedzę na temat niezwykłych właściwości białej i różowej soli kłodawskiej. Z tego powodu naszą wizytę zakończyliśmy dużymi zakupami w zakładowym sklepiku. Największe emocje towarzyszyły nam podczas zjazdu i wjazdu windą szybu Michał (głębokość 600m; prędkość: 6 m/s).
Była to niesamowita wycieczka pełna emocji oraz obfitująca w niezwykłe ciekawostki i ważne informacje.
Opiekunami wycieczki były panie: D. Wareńczak, A. Nowaczyk, J. Stasiak.
Zakończenie obchodów Roku Stanisława Moniuszki
W dniu 15 listopada grupa 30 uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w obchodach Roku Moniuszki, pojechała na wycieczkę do Poznania. Naszym celem był przede wszystkim Teatr Wielki im. S. Moniuszki , bowiem tam właśnie postanowiliśmy w uroczysty sposób zakończyć szkolne obchody Roku Moniuszki. Na początek przez około półtorej godziny zwiedzaliśmy Teatr Wielki „od kuchni”. Oprowadzał nas jeden z pracowników teatru i dzięki temu mogliśmy wejść nie tylko na piękną widownię, ale też na scenę i w jej kulisy, do loży dla VIP-ów oraz garderoby artystów. Zobaczyliśmy rekwizytornię i specjalną windę do transportu dekoracji, udało się nam też podejrzeć fragmenty próby zespołu baletowego teatru. Na koniec pani dyr. G. Niedzielska wraz z przedstawicielką dyrekcji Teatru Wielkiego wręczyły nam pamiątkowe certyfikaty oraz drobny upominek od naszych gospodarzy- okazjonalną bransoletkę wraz z przypinką upamiętniającą Rok S. Moniuszki. Wtedy też nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców w szkolnych konkursach wiedzowym i literackim związanym z osobą patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Na tym jednak nasza wycieczka nie zakończyła się, wykorzystaliśmy ten dzień również w innym celu. Odwiedziliśmy Uniwersytet Przyrodniczy, Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Katedra Ekologii by uczestniczyć w zajęciach wykładowych z pokazem : Małże- mali strażnicy jakości wody. Poszerzyliśmy swoją wiedzę, a w przyszłości być może ktoś z nas będzie studiował na tej właśnie uczelni….
Pełni wrażeń ok. godz. 14.30 wróciliśmy do Powidza. W wycieczce udział wzięli uczniowie klas od II do VIII, opiekunami byli pani D. Kubów i p. S. Skudzawski, a kierownikiem p. dyr. G. Niedzielska.
Wycieczka do Międzygórza w ramach EUROWEEKU
W dniach 17-21 października 2019 r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami języka angielskiego p. Dorota Wareńczak oraz p. Anną Nowaczyk uczestniczyła w EUROWEEK w Międzygórzu. Euroweek jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. Dodatkowo, aby podnieść sprawności intelektualne i kreatywność uczestników, program obejmuje różnorodne warsztaty i zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i wielu, wielu innych. Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.
Euroweek prowadzi zróżnicowane programy dopasowane do potrzeb każdej grupy.
Naszą przygodę z Euroweek rozpoczęliśmy na dworcu kolejowym w Gnieźnie, gdzie 17 października 2019 r. o godzinie 8:29 wsiedliśmy do pociągu zmierzającym w kierunku Wrocławia, gdzie czekała nas przesiadka do pociągu do Domaszkowa. Mieliśmy do pokonania około 350 km. Na miejsce dotarliśmy zmęczeni, ale zadowoleni około godziny 17:00. Ośrodek Wczasowy „Słoneczna” w Międzygórzu , w którym mieliśmy być zakwaterowani, znajdował się w samym centrum urokliwego Międzygórza mieszczącego się w dolinie u podnóża Śnieżnika. Jest to bardzo spokojne miejsce, schowane wśród dzikich i pięknych gór- Sudetów. Malownicze położenie w bezpośrednim otoczeniu lasów i górskich potoków na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego doskonale komponuje się z wyjątkową zabudową pensjonatową w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku.
Po rozpakowaniu bagaży i przepysznej kolacji odbyło się nasze pierwsze spotkanie z wolontariuszami i młodzieżą z innych szkół . Wolontariusze Euroweek pochodzą z różnych krajów ( Meksyk, Argentyna, Algieria, Włochy, Turcja, Indonezja, Wietnam), ale porozumiewają się w języku angielskim. Wolontariusze przedstawili się w ciekawy sposób ( od razu wywarli na nas pozytywne wrażenie) i serdecznie przywitali wszystkich uczestników oraz opiekunów…. No i nasza przygoda się zaczęła
Zajęcia odbywały się codziennie od 9:45 do około 21:00 z przerwami na posiłki, spacery oraz wyjścia do sklepu Na zajęciach pracowaliśmy głównie w grupach, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, poznawaliśmy nowe gry językowe, robiliśmy różne projekty oraz codziennie przygotowywaliśmy się do wieczornego show A na koniec każdego dnia odbywała się dyskoteka, a nawet i „pizza party”! Wolontariusze prezentowali również kraje, z których pochodzą, a my słuchaliśmy z zaciekawieniem ich opowieści. W przerwie między zajęciami udaliśmy się nad Wodospad Wilczki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęty jest ochroną i tworzy rezerwat przyrody. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. W niedzielę udaliśmy się również do kościoła pod wezwaniem Marii Śnieżnej, który znajduje się na Górze Iglicznej. Do kościoła szliśmy ponad godzinę , ale pogoda była tak piękna, ze nie czuliśmy najmniejszego zmęczenia. Gdy dotarliśmy na szczyt wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że było warto.
Na Euroweek było tak ciekawie, że nawet nie zauważyliśmy jak te 5 dni szybko minęło. Poznaliśmy wolontariuszy z różnych krajów oraz koleżanki i kolegów ze szkół w Rokietnicy, Oleśnicy i Aleksandrii. Wszyscy razem dobrze się bawili i czuli w swoim towarzystwie, aż żal było nam wracać do Powidza… Wolontariusze nauczyli nas, że język angielski łączy ludzi i wcale nie musimy się bać mówić w tym języku.
Dzięki Adda, Michealle, Alexowi, Lynn, Aldo i innym nauczyliśmy się jak pokonać naszą nieśmiałość. Dziękujemy Wam za taką lekcję życia!
I tak nasza przygoda dobiegła końca…. 21.10.2019 r. pociągi Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz Intercity szczęśliwie dowiozły nas do Gniezna. Nasze wspomnienia są dla nas bezcenne i w niedalekiej przyszłości planujemy kolejna wielką przygodę z Euroweek