Wycieczki rok szkolny 2021/2022

Wycieczki rok szkolny 2021/2022

Wycieczka do Torunia.

We wtorkowy  poranek 14 grudnia 2021 roku, uczniowie klas 4,5,6 i 7 wybrali się na wycieczkę szkolną do Torunia, miejsca urodzenia Mikołaja Kopernika. Już podczas podróży  uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa Toruń i czym zasłynął najwybitniejszy Torunianin. Ponadto przedstawione zostały legendy o mistrzu Bartłomieju i jego córce Katarzynie, która jako pierwsza upiekła słynne pierniki Katarzynki. 

Pierwszym punktem wyprawy, była Katedra pw. Świętego Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty - najstarsza i najważniejsza świątynia Torunia, jeden z największych,  najcenniejszych zabytków klasy światowej. Tam uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć chrzcielnicę, przy której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

Następnie uczniowie udali się pod pomnik Mikołaja Kopernika. Po krótkim spacerze po ulicy Szerokiej dotarli do figury Osiołka, który służył do wykonywania kar dla toruńskich żołnierzy.

Kolejnym punktem była figurka Filusia, która posiada magiczne moce, działające na trzy aspekty ludzkiego życia: miłość, rozum i finanse.

Dużo emocji wzbudziła  Krzywa Wieża, przy której wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Pełni wrażeń  uczestnicy wycieczki opuścili stare miasto i udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tam poprzez interaktywną zabawę  mogli zapoznać się z osiągnięciami nauki, poznać prawa fizyki i  obejrzeć wnętrze człowieka.

Pełni wrażeń uczniowie udali się na obiad. Ostatnim punktem wycieczki była Ścieżka Dorastania. Prezentuje ona nie tylko zmiany fizyczne jakie zachodzą w ciele człowieka podczas dojrzewania ale także emocje, jakie temu procesowi towarzyszą. Najwięcej emocji wzbudziły walki sumo, podczas których sami uczniowie byli zawodnikami oraz okulary zmieniające widziany świat.

          Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i z pewnością będzie długo wspominana.

 


POZNAJ POLSKĘ

 

W dniach 18-19 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły odbyli wspaniałą wycieczkę śladami dziedzictwa narodowego,  kulturowego  i naukowego.  Dzięki przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”  w  aurze polskiej złotej jesieni dzieci  miały okazję zwiedzić  Trójmiasto i Malbork.

Pierwszym punktem wyprawy były zajęcia edukacyjne w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania ideałów ruchu Solidarności, a podczas „Spaceru po stoczni w Gdańsku” trudu pracy stoczniowca.

Następnie uczniowie udali się na spacer z przewodnikiem po zabytkowej części  Głównego Miasta w Gdańsku. Poznali historię Bramy Złotej, Długiego Targu, Ratuszu, pierwszego statku zbudowanego całkowicie w Polsce po II wojnie światowej –Sołdek, zrobili zdjęcia przy czterech lwach z brązu strzegących Fontanny Czterech Kwartałów.  Duże zainteresowanie wzbudziła Brama Żuraw i Żuraw – zabytkowy dźwig portowy oraz zasady jego działania. Kolejnym punktem była Bazylika Mariacka, w której bez wątpienia najbardziej spodobała się dzieciom kopia dzieła „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

W godzinach popołudniowych wycieczka udała się na Westerplatte gdzie wszyscy wysłuchali opowiadań o początkach II wojny światowej i dzielnej obronie granic Polski. Niesamowite wrażenie wywarł nie tylko Pomnik Obrońców Wybrzeża, ale także widok polskiego morza, gdyż niektóre dzieci widziały je pierwszy raz w życiu.

Następnie, po zakupieniu pamiątek,  dzieci udały się do miejsca zakwaterowania na pyszny obiad i nocleg.

We wtorek rano autokar wyruszył w dalszą drogę, tym razem pierwszym punktem był przekop na Mierzei Wiślanej, a kolejnym Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich gdzie przedstawiona jest historia rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Następnie po półtoragodzinnej podróży wycieczka dotarła do Zamku w Malborku. Wszystkich zadziwił ogrom budowli. Przewodnik przekazał wiele ciekawostek z codziennego życia zakonników. Szczególne wrażenie zrobiły opowieści o spaniu w ubraniach i butach, które miało pozwolić zakonnym braciom na pełną gotowość do walki. Duże wrażenie zrobiły kolekcje bursztynu i militariów.
Zwiedzanie zamku trwało prawie trzy godziny, choć, jak twierdził przewodnik, mogłoby potrwać znacznie dłużej.


                  W późnych godzinach popołudniowych opuściliśmy krzyżacki gród i udaliśmy się w stronę Powidza. Do domów wróciliśmy około dwudziestej pierwszej.

Wycieczka przebiegła zgodnie z planem i pozostawi wiele wspomnień.        

 

                

           

                  

              

          


Wycieczka do  sali zabaw " Wartownia" w Koninie

Dnia 30 września 2021 r. przypada Dzień Chłopca. Z tej okazji uczniowie klas 1- 4 wraz z opiekunami wybrali się do sali zabaw " Wartownia" w Koninie. Atrakcje były niesamowite i wszyscy świetnie się bawili. Wrócimy tu niebawem!

  

  

   

 


Wycieczka do Gniezna 

Dnia 15.09.2021r. uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcom i wicedyrektorem udali się do Gniezna, do Muzeum Poczatków Państwa Polskiego. Uczniowie  uczestniczyli w lekcji muzealnej zatytułownej " Jak żyli ludzie 1000 lat temu?" Okazuje się, że ówczesni ludzie byli bacznymi obserwatorami przyrody i potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę tworząc róznego rodzaju przedmioty, które  wykorzystywali  w codziennym życiu.  Dzieci również miały zabawki wykonane najczęściej z drewna i lnu. Każdy uczeń mógł nie tylko zobaczyć te przedmioty, ale również mógł je dotknąć, a nawet się w nie ubrać. Po lekcji muzealnej udaliśmy się do Kolegium Europejskiego. Na dziedzińcu tegoż kolegium mogliśmy przenieść się na chwilę  do Berlina oglądając i słuchając historii muru berlińskiego dzielącego to miasto na dwie części.

           

    


 Wypuszczanie bażantów 

  Dnia 7.09.2021r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu – wypuszczaniu bażantów. Chłopcy i dziewczęta mieli możliwość zaobserwowania tych pięknych ptaków z bliska, pogłaskania i uczestniczenia w chwili gdy rozpoczynały życie w warunkach naturalnych. Aby ułatwić i umilić im pierwsze chwile na wolności, wysypano kilka wiader kukurydzy-przysmaku bażantów.  Wypuszczono 70 kur i 30 kogutów.

To niezwykłe wydarzenie miało miejsce dzięki członkom Koła Łowieckiego „Łoś” z Witkowa – dziękujemy.